شبکهٔ کامپیوتری که عموما به طور کوتاه شده به آن شبکه میگویند دسته ای از رایانه‌ها و وسیله‌هایی است که از طریق کابل‌های ارتباطی به یکدیگر ارتباط داده گردیده اند. شبکه کامپیوتری باعث تسهیل گفتو گوها میان کاربران شده و میگذارد کاربران منابع خود را به اشتراک آموزش شبکه قرار دهند.

معرفی

آموزش شبکه  یک شبکه رایانه‌ای اجازه در اختیار گذاشتن منابع و اطلاعات را میان ابزار های وصل گردیده به یکدیگر، می‌دهد. در دهه 60 میلادی،

 آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته (ARPA)، هزینه ای را جهت طراحی شبکه آژانس تحقیقاتی مدرن (ARPANET) برای وزارت دفاع  آموزش شبکه ایالات  متحده آمریکا فرستاد. این اولین شبکه رایانه‌ای در دنیا می باشد.

 توسعه شبکه از سال ۱۹۶۹ و براساس طرح‌های توسعه یافته دهه ۶۰ آغاز شد.

نوشتار اصلی: مسیریاب

«مسیریاب»ها تجهیزات شبکه‌ای هستند که بسته‌های داده را با استفاده از «سرایند» ها و «جدول ارسال» تعیین مسیر کرده، و ارسال می‌کنند. مسیریاب‌ها در «لایه شبکه»

 از «مدل مرجع OSI» عمل می‌کنند. همچنین مسیریاب‌ها اتصال بین بسترهای فیزیکی متفاوت را امکان‌پذیر می‌کنند. این کار با چک کردن سرایند یک بسته داده انجام می‌شود.

مسیریاب‌ها از «قراردادهای مسیریابی» مانند ابتدا کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب کردن استفاده می‌کنند تا با یکدیگر گفتگو کرده و بهترین مسیر بین هر دو ایستگاه را پیکربندی کنند.

 هر مسیریاب دسته کم به دو شبکه، معمولاً شبکه‌های محلی، شبکه‌های گسترده و یا یک شبکه محلی و یک سرویس دهنده اینترنت متصل است. بعضی انواع مودم‌های DSL و کابلی جهت مصارف خانگی درون خود از وجود یک مسیریاب نیز بهره می‌برند.

جستارهای وابسته

    شبکه شخصی (PAN)
    شبکه محلی (LAN)
    شبکه ذخیره‌سازی (SAN)
    شبکه دانشگاهی (CAN)
    شبکه کلان‌شهری (MAN)
    شبکه گسترده (WAN)
    اینترنت
    درگاه (شبکه‌های رایانه‌ای)